Littelfuse TPSMB47A
TPSMB47A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMB47A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMB AEQ
Datasheet Download
TPSMB47A.pdf
Availability of TPSMB47A
QUANTITY
TPSMB47A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMB47A
Internal Part NumberEIS-TPSMB47A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductTPSMB Series TVS Diode 600 W AECQ Qualified
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMB47A
Related LinksTPSM, TPSMB47A Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMB47A Details Description
Related parts for TPSMB47A
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2413 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
DIRECT RING 66MM 15DEG BLUE datasheet.pdf