Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMC22AHE3/57T
TPSMC22AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
TPSMC22AHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMC
Datasheet Download
TPSMC22AHE3/57T.pdf
Availability of TPSMC22AHE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPSMC22AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMC22AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-TPSMC22AHE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-026-2012-Rev-0 28/Nov/2012
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown (Min)20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMC22AHE3/57T
Related LinksTPSMC22, TPSMC22AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMC22AHE3/57T Details Description
Related parts for TPSMC22AHE3/57T
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION DIG 10M 5V WHT PCB datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf