Littelfuse TPSMD18A
TPSMD18A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMD18A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB
Datasheet Download
TPSMD18A.pdf
Availability of TPSMD18A
QUANTITY
TPSMD18A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMD18A
Internal Part NumberEIS-TPSMD18A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTVS Diodes 300 W AEC-Q101 Automotive TPSMD Series
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)102.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMD18A
Related LinksTPSM, TPSMD18A Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMD18A Details Description
Related parts for TPSMD18A
CONN HEADER HM A CPCI TEL 100POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN CIC VERT 26POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf