Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMP24-E3/84A
TPSMP24-E3/84A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMP24-E3/84A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 19.4VWM DO220AA
Datasheet Download
TPSMP24-E3/84A.pdf
Availability of TPSMP24-E3/84A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPSMP24-E3/84A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMP24-E3/84A
Internal Part NumberEIS-TPSMP24-E3/84A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN-PDD-S03-2007 Rev 0 16/Aug/2007
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)19.4V
Voltage - Breakdown (Min)21.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMP24-E3/84A
Related LinksTPSMP24, TPSMP24-E3/84A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMP24-E3/84A Details Description
Related parts for TPSMP24-E3/84A
LED IND LIGHT 24V RED datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20G/HDP20H datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 270K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
HEADER AUTOMOTIVE 8POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLUE 1000' datasheet.pdf