AVX Corporation TPSR105M020R6000
TPSR105M020R6000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSR105M020R6000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TPSR105M020R6000.pdf
Availability of TPSR105M020R6000
QUANTITY
TPSR105M020R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSR105M020R6000
Internal Part NumberEIS-TPSR105M020R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSR105M020R6000
Related LinksTPSR105M, TPSR105M020R6000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSR105M020R6000 Details Description
Related parts for TPSR105M020R6000
IDC CABLE - CKC10G/AE10G/CCE10G datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
SPACER FILM SP55-005 .05MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
0.084 SERIES MLX HEADER 9CKT datasheet.pdf
RF SWITCH 3GHZ SPST datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf