AVX Corporation TPSV686K025R0095
TPSV686K025R0095 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV686K025R0095
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V 10% 2924
Datasheet Download
TPSV686K025R0095.pdf
Availability of TPSV686K025R0095
QUANTITY
TPSV686K025R0095 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV686K025R0095
Internal Part NumberEIS-TPSV686K025R0095
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV686K025R0095
Related LinksTPSV686K, TPSV686K025R0095 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV686K025R0095 Details Description
Related parts for TPSV686K025R0095
IC AMP AUDIO 4W MONO AB 8TSSOP datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR CONDITION UNIV 14TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RC NETWORK 110 230VAC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf