AVX Corporation TPSW336M016R0400
TPSW336M016R0400 picture photo
Mfg. Part Number
TPSW336M016R0400
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TPSW336M016R0400.pdf
Availability of TPSW336M016R0400
QUANTITY
TPSW336M016R0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSW336M016R0400
Internal Part NumberEIS-TPSW336M016R0400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSW336M016R0400
Related LinksTPSW336M, TPSW336M016R0400 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSW336M016R0400 Details Description
Related parts for TPSW336M016R0400
RES SMD 47.5KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .138" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 20POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf