Panasonic Electric Works TQ2SL-L-24V
TQ2SL-L-24V picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SL-L-24V
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TQ2SL-L-24V.pdf
Availability of TQ2SL-L-24V
QUANTITY
TQ2SL-L-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SL-L-24V
Internal Part NumberEIS-TQ2SL-L-24V
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesTQ-SMD
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current4.2mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Coil Power100 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SL-L-24V
Related LinksTQ2SL, TQ2SL-L-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SL-L-24V Details Description
Related parts for TQ2SL-L-24V
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN JACK PHONE 3COND SOLDER LUG datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 8.5X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2.7A datasheet.pdf