Panasonic Electric Works TQ2SS-1.5V
TQ2SS-1.5V picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-1.5V
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
TQ2SS-1.5V.pdf
Availability of TQ2SS-1.5V
QUANTITY
TQ2SS-1.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-1.5V
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-1.5V
Standards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesTQ-SMD
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current93.8mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.13 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.15 VDC
Coil Power140 mW
Coil Resistance16 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-1.5V
Related LinksTQ2SS, TQ2SS-1.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-1.5V Details Description
Related parts for TQ2SS-1.5V
OPTO SENSOR SLOT TYPE 2MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 9POS OR datasheet.pdf
INDICATOR SQ RED ILLUM RED CAP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 410MA 840 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 160A TO262 datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf