Panasonic Electric Works TQ2SS-24V-Z
TQ2SS-24V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-24V-Z
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TQ2SS-24V-Z.pdf
Availability of TQ2SS-24V-Z
QUANTITY
TQ2SS-24V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-24V-Z
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-24V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-24V-Z
Related LinksTQ2SS, TQ2SS-24V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-24V-Z Details Description
Related parts for TQ2SS-24V-Z
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 20POS FOR XG5M datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC 2 POS 26-28 AWG THRUCAP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 12A TO3PN datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf