| Internal Part Number | EIS-TQD100ZGE-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | TQD | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 3.3V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 20A, 25A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 100W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 14-DIP Module | |
| Size / Dimension | 3.45" L x 2.40" W x 0.50" H (87.6mm x 61.0mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 83% | |
| Power (Watts) - Max | 100W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TQD100ZGE-A | |
| Related Links | TQD10, TQD100ZGE-A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor | |
 | 31-71013 | CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP | datasheet.pdf | |