Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216FF1.5-R
TR/3216FF1.5-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216FF1.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC
Datasheet Download
TR/3216FF1.5-R.pdf
Availability of TR/3216FF1.5-R
QUANTITY
TR/3216FF1.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216FF1.5-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216FF1.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesChip 3216FF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.093
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm)
DC Cold Resistance0.119 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216FF1.5-R
Related LinksTR/3216, TR/3216FF1.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216FF1.5-R Details Description
Related parts for TR/3216FF1.5-R
XFRMR LAMINATED 36VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM 1=150M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W UFRM datasheet.pdf