Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216FF30-R
TR/3216FF30-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216FF30-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 30A 24VDC 1206
Datasheet Download
TR/3216FF30-R.pdf
Availability of TR/3216FF30-R
QUANTITY
TR/3216FF30-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216FF30-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216FF30-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesChip 3216FF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage300A
Melting I²t43
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm)
DC Cold Resistance0.001 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216FF30-R
Related LinksTR/321, TR/3216FF30-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216FF30-R Details Description
Related parts for TR/3216FF30-R
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
BCP-508- 9 BK VPE250 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf