Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216FF6.5-R
TR/3216FF6.5-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216FF6.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 6.5A 32VAC/VDC 1206
Datasheet Download
TR/3216FF6.5-R.pdf
Availability of TR/3216FF6.5-R
QUANTITY
TR/3216FF6.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216FF6.5-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216FF6.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesChip 3216FF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.294
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm)
DC Cold Resistance0.0086 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216FF6.5-R
Related LinksTR/3216, TR/3216FF6.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216FF6.5-R Details Description
Related parts for TR/3216FF6.5-R
DIODE GEN PURP 600V 1.5A SMB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 250MW SOD882 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf