Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216FF6.5-R
TR/3216FF6.5-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216FF6.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 6.5A 32VAC/VDC 1206
Datasheet Download
TR/3216FF6.5-R.pdf
Availability of TR/3216FF6.5-R
QUANTITY
TR/3216FF6.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216FF6.5-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216FF6.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesChip 3216FF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.294
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm)
DC Cold Resistance0.0086 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216FF6.5-R
Related LinksTR/3216, TR/3216FF6.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216FF6.5-R Details Description
Related parts for TR/3216FF6.5-R
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 STEEL 10MM datasheet.pdf