FFF TR02355100J0G
TR02355100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR02355100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TR02355100J0G.pdf
Availability of TR02355100J0G
QUANTITY
TR02355100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR02355100J0G
Internal Part NumberEIS-TR02355100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR02355100J0G
Related LinksTR0235, TR02355100J0G Datasheet, FFF Distributor
TR02355100J0G Details Description
Related parts for TR02355100J0G
IC MCU 16K FLASH 256B 28-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.2A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 datasheet.pdf