FFF TR06055000J0G
TR06055000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR06055000J0G
Brief Description
500 TB WIR PRO 90D
Datasheet Download
TR06055000J0G.pdf
Availability of TR06055000J0G
QUANTITY
TR06055000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR06055000J0G
Internal Part NumberEIS-TR06055000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR06055000J0G
Related LinksTR0605, TR06055000J0G Datasheet, FFF Distributor
TR06055000J0G Details Description
Related parts for TR06055000J0G
OSC XO 41.36MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
SGE125 EDGE1620MM WITH 1M CABL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO FIX/ADJ 0.2A 8TDFN datasheet.pdf
RES 2K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf