Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR1/MCRW1.5A
TR1/MCRW1.5A picture photo
Mfg. Part Number
TR1/MCRW1.5A
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
TR1/MCRW1.5A.pdf
Availability of TR1/MCRW1.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR1/MCRW1.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of TR1/MCRW1.5A
Internal Part NumberEIS-TR1/MCRW1.5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMicrotron® MCRW
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.25
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR1/MCRW1.5A
Related LinksTR1/MC, TR1/MCRW1.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR1/MCRW1.5A Details Description
Related parts for TR1/MCRW1.5A
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
B-237-08X datasheet.pdf
12VDC AP 931:1 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf