FFF TR12055100J0G
TR12055100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR12055100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TR12055100J0G.pdf
Availability of TR12055100J0G
QUANTITY
TR12055100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR12055100J0G
Internal Part NumberEIS-TR12055100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR12055100J0G
Related LinksTR1205, TR12055100J0G Datasheet, FFF Distributor
TR12055100J0G Details Description
Related parts for TR12055100J0G
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
70V N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf