Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/6125FA1.5A
TR2/6125FA1.5A picture photo
Mfg. Part Number
TR2/6125FA1.5A
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
TR2/6125FA1.5A.pdf
Availability of TR2/6125FA1.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR2/6125FA1.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/6125FA1.5A
Internal Part NumberEIS-TR2/6125FA1.5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesBRICK 6125FA
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.41
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/6125FA1.5A
Related LinksTR2/612, TR2/6125FA1.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/6125FA1.5A Details Description
Related parts for TR2/6125FA1.5A
NUT SETTER HEX SOCKET 5MM 2.36" datasheet.pdf
IC ADC 10BIT HS 28-SSOP datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A SMA datasheet.pdf