Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/6125FA3.5A
TR2/6125FA3.5A picture photo
Mfg. Part Number
TR2/6125FA3.5A
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
TR2/6125FA3.5A.pdf
Availability of TR2/6125FA3.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR2/6125FA3.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/6125FA3.5A
Internal Part NumberEIS-TR2/6125FA3.5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesBRICK 6125FA
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t3.3
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
DC Cold Resistance0.025 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/6125FA3.5A
Related LinksTR2/612, TR2/6125FA3.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/6125FA3.5A Details Description
Related parts for TR2/6125FA3.5A
CONN PIN PCB TINLEAD STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf