Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C515-1.25-R
TR2/C515-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C515-1.25-R
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C515-1.25-R.pdf
Availability of TR2/C515-1.25-R
QUANTITY
TR2/C515-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C515-1.25-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C515-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t22.961
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.13 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C515-1.25-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C515-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C515-1.25-R Details Description
Related parts for TR2/C515-1.25-R
IC REG BST SEPIC INV ADJ 10MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
18+18DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V SOT563 datasheet.pdf