Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C515-1.6-R
TR2/C515-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C515-1.6-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C515-1.6-R.pdf
Availability of TR2/C515-1.6-R
QUANTITY
TR2/C515-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C515-1.6-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C515-1.6-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t35.156
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.09 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C515-1.6-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C515-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C515-1.6-R Details Description
Related parts for TR2/C515-1.6-R
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 580MA 500 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET CQ352-FG896 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 868MHZ RP-SMA datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 11.7MM datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM SMD datasheet.pdf