Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C515S-750-R
TR2/C515S-750-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C515S-750-R
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C515S-750-R.pdf
Availability of TR2/C515S-750-R
QUANTITY
TR2/C515S-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C515S-750-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C515S-750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t9.162
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.26 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C515S-750-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C515S-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C515S-750-R Details Description
Related parts for TR2/C515S-750-R
IC OPAMP JFET 16MHZ 16SOIC datasheet.pdf
SENS PROX PLUG M8 NC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf