Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2-S505H-V-1.25-R
TR2-S505H-V-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2-S505H-V-1.25-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
TR2-S505H-V-1.25-R.pdf
Availability of TR2-S505H-V-1.25-R
QUANTITY
TR2-S505H-V-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2-S505H-V-1.25-R
Internal Part NumberEIS-TR2-S505H-V-1.25-R
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t2.22
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.108 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2-S505H-V-1.25-R
Related LinksTR2-S505H, TR2-S505H-V-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2-S505H-V-1.25-R Details Description
Related parts for TR2-S505H-V-1.25-R
CONN IDC SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V 2X12V 350W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf