Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2-S505H-V-10-R
TR2-S505H-V-10-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2-S505H-V-10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 10A 600VAC 400VDC 5X20
Datasheet Download
TR2-S505H-V-10-R.pdf
Availability of TR2-S505H-V-10-R
QUANTITY
TR2-S505H-V-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2-S505H-V-10-R
Internal Part NumberEIS-TR2-S505H-V-10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t349.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2-S505H-V-10-R
Related LinksTR2-S505, TR2-S505H-V-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2-S505H-V-10-R Details Description
Related parts for TR2-S505H-V-10-R
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223-6 datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 5A 250V 125V datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4" 70507524 POS A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
ASSEMBLED L.P.B. datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH DOOR SPDT 16A 125V LONG datasheet.pdf