Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2-S505H-V-3.15-R
TR2-S505H-V-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2-S505H-V-3.15-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
TR2-S505H-V-3.15-R.pdf
Availability of TR2-S505H-V-3.15-R
QUANTITY
TR2-S505H-V-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2-S505H-V-3.15-R
Internal Part NumberEIS-TR2-S505H-V-3.15-R
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.55
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.031 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2-S505H-V-3.15-R
Related LinksTR2-S505H, TR2-S505H-V-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2-S505H-V-3.15-R Details Description
Related parts for TR2-S505H-V-3.15-R
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR THYRISTOR CA 1800V WC-500 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 28POS datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
LMZF 7/8/135 3.5SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf