FFF TR23055100J0G
TR23055100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR23055100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TR23055100J0G.pdf
Availability of TR23055100J0G
QUANTITY
TR23055100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR23055100J0G
Internal Part NumberEIS-TR23055100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR23055100J0G
Related LinksTR2305, TR23055100J0G Datasheet, FFF Distributor
TR23055100J0G Details Description
Related parts for TR23055100J0G
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 3KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OSC XO 73.728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
MPACS 5R RA REC "A" 22P datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS VER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FRAM 80LQFP datasheet.pdf
82UF 450V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf