TE Connectivity Raychem Circuit Protection TR250-080U
TR250-080U picture photo
Mfg. Part Number
TR250-080U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 0.080A HOLD UNENCAPS
Datasheet Download
TR250-080U.pdf
Availability of TR250-080U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR250-080U Order Process
Ship out your order
Specifications of TR250-080U
Internal Part NumberEIS-TR250-080U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
Current - Trip (It)-
R Min/Max14.00 ~ 20.00 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR250-080U
Related LinksTR250, TR250-080U Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TR250-080U Details Description
Related parts for TR250-080U
IDC CABLE - MPD14K/MC14M/X datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.32V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1410 datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 60POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf