Stackpole Electronics Inc. TR35JBD10R0
TR35JBD10R0 picture photo
Mfg. Part Number
TR35JBD10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TR35JBD10R0.pdf
Availability of TR35JBD10R0
QUANTITY
TR35JBD10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR35JBD10R0
Internal Part NumberEIS-TR35JBD10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductTR Series
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR35JBD10R0
Related LinksTR35J, TR35JBD10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
TR35JBD10R0 Details Description
Related parts for TR35JBD10R0
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 3.3V OUT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ULTRA LOW PROFILE DASH MOUNT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 750MHZ 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
470UF 16V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf