Vishay/Sprague TR3A475M010C1500
TR3A475M010C1500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A475M010C1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TR3A475M010C1500.pdf
Availability of TR3A475M010C1500
QUANTITY
TR3A475M010C1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A475M010C1500
Internal Part NumberEIS-TR3A475M010C1500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A475M010C1500
Related LinksTR3A475M, TR3A475M010C1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A475M010C1500 Details Description
Related parts for TR3A475M010C1500
TRANSFR 115V TAPS 85-125V 1.5KVA datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 26A TO-268 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf