Vishay/Sprague TR3A475M020C1800
TR3A475M020C1800 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A475M020C1800
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TR3A475M020C1800.pdf
Availability of TR3A475M020C1800
QUANTITY
TR3A475M020C1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A475M020C1800
Internal Part NumberEIS-TR3A475M020C1800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A475M020C1800
Related LinksTR3A475M, TR3A475M020C1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A475M020C1800 Details Description
Related parts for TR3A475M020C1800
KIT CAP 1.0-4.7PF 20 EA 30 VALUE datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.2A SC70-6 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED RED DIFF 7X3MM RECT T/H datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG BEI 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf