Vishay/Sprague TR3A476K004C0500
TR3A476K004C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A476K004C0500
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206
Datasheet Download
TR3A476K004C0500.pdf
Availability of TR3A476K004C0500
QUANTITY
TR3A476K004C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A476K004C0500
Internal Part NumberEIS-TR3A476K004C0500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A476K004C0500
Related LinksTR3A476K, TR3A476K004C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A476K004C0500 Details Description
Related parts for TR3A476K004C0500
CONN HEADER 22POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 15K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf