Vishay/Sprague TR3B155M035C2000
TR3B155M035C2000 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B155M035C2000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
TR3B155M035C2000.pdf
Availability of TR3B155M035C2000
QUANTITY
TR3B155M035C2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B155M035C2000
Internal Part NumberEIS-TR3B155M035C2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B155M035C2000
Related LinksTR3B155M, TR3B155M035C2000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B155M035C2000 Details Description
Related parts for TR3B155M035C2000
LED 3HI 3MM GREEN PC MNT datasheet.pdf
HANDLE INSTR OCAL 6"DIA ALUM datasheet.pdf
RES 787K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.3A 360 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DE4 TO DE4 HSMC CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf