Vishay/Sprague TR3B225K035C1500
TR3B225K035C1500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B225K035C1500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B225K035C1500.pdf
Availability of TR3B225K035C1500
QUANTITY
TR3B225K035C1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B225K035C1500
Internal Part NumberEIS-TR3B225K035C1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B225K035C1500
Related LinksTR3B225K, TR3B225K035C1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B225K035C1500 Details Description
Related parts for TR3B225K035C1500
IC CONTROLLER HOT SWAP 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS .100" DOUBLE datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ HCMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X49 POS BK datasheet.pdf
6800UF 400V 76X146MM 85C 2000H datasheet.pdf