Vishay/Sprague TR3B336M016C0700
TR3B336M016C0700 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B336M016C0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
TR3B336M016C0700.pdf
Availability of TR3B336M016C0700
QUANTITY
TR3B336M016C0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B336M016C0700
Internal Part NumberEIS-TR3B336M016C0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B336M016C0700
Related LinksTR3B336M, TR3B336M016C0700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B336M016C0700 Details Description
Related parts for TR3B336M016C0700
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1MMX28.04MM datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC DO215AB datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf