Vishay/Sprague TR3B475K016C1500
TR3B475K016C1500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B475K016C1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B475K016C1500.pdf
Availability of TR3B475K016C1500
QUANTITY
TR3B475K016C1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B475K016C1500
Internal Part NumberEIS-TR3B475K016C1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B475K016C1500
Related LinksTR3B475K, TR3B475K016C1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B475K016C1500 Details Description
Related parts for TR3B475K016C1500
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 3.3V 300MA datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf