Vishay/Sprague TR3C225M035C0900
TR3C225M035C0900 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C225M035C0900
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
TR3C225M035C0900.pdf
Availability of TR3C225M035C0900
QUANTITY
TR3C225M035C0900 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C225M035C0900
Internal Part NumberEIS-TR3C225M035C0900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C225M035C0900
Related LinksTR3C225M, TR3C225M035C0900 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C225M035C0900 Details Description
Related parts for TR3C225M035C0900
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGE CARD DL 100POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 0804 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf