Vishay/Sprague TR3C226K016C0350
TR3C226K016C0350 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C226K016C0350
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C226K016C0350.pdf
Availability of TR3C226K016C0350
QUANTITY
TR3C226K016C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C226K016C0350
Internal Part NumberEIS-TR3C226K016C0350
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C226K016C0350
Related LinksTR3C226K, TR3C226K016C0350 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C226K016C0350 Details Description
Related parts for TR3C226K016C0350
CONN HEADER 4PWR 36SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5'RG142 SMAMALE/RPTNC datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 7A W TABS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf