Vishay/Sprague TR3C476K010C0300
TR3C476K010C0300 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C476K010C0300
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C476K010C0300.pdf
Availability of TR3C476K010C0300
QUANTITY
TR3C476K010C0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C476K010C0300
Internal Part NumberEIS-TR3C476K010C0300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C476K010C0300
Related LinksTR3C476K, TR3C476K010C0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C476K010C0300 Details Description
Related parts for TR3C476K010C0300
LENS RED TRANSLUCENT DOME datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER 21" PNL SP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf