Vishay/Sprague TR3D107K016C0125
TR3D107K016C0125 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D107K016C0125
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TR3D107K016C0125.pdf
Availability of TR3D107K016C0125
QUANTITY
TR3D107K016C0125 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D107K016C0125
Internal Part NumberEIS-TR3D107K016C0125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D107K016C0125
Related LinksTR3D107K, TR3D107K016C0125 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D107K016C0125 Details Description
Related parts for TR3D107K016C0125
RES 300K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/HDM24S datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 17A 3.7 MOHM SMD datasheet.pdf
LED RS ARRAY WHITE 7500 LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SETZFINGER KOMPL. datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf