Vishay/Sprague TR3D477M004C0045
TR3D477M004C0045 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D477M004C0045
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
TR3D477M004C0045.pdf
Availability of TR3D477M004C0045
QUANTITY
TR3D477M004C0045 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D477M004C0045
Internal Part NumberEIS-TR3D477M004C0045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D477M004C0045
Related LinksTR3D477M, TR3D477M004C0045 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D477M004C0045 Details Description
Related parts for TR3D477M004C0045
IC OCT D-TYP TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf