Vishay/Sprague TR3D686K016C0070
TR3D686K016C0070 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D686K016C0070
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TR3D686K016C0070.pdf
Availability of TR3D686K016C0070
QUANTITY
TR3D686K016C0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D686K016C0070
Internal Part NumberEIS-TR3D686K016C0070
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D686K016C0070
Related LinksTR3D686K, TR3D686K016C0070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D686K016C0070 Details Description
Related parts for TR3D686K016C0070
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PWR MOD IGBT4 1200V 700A SP6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
100 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf