Vishay/Sprague TR3D686K020C0175
TR3D686K020C0175 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D686K020C0175
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TR3D686K020C0175.pdf
Availability of TR3D686K020C0175
QUANTITY
TR3D686K020C0175 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D686K020C0175
Internal Part NumberEIS-TR3D686K020C0175
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)175 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D686K020C0175
Related LinksTR3D686K, TR3D686K020C0175 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D686K020C0175 Details Description
Related parts for TR3D686K020C0175
RES SMD 82K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf