Vishay/Sprague TR3E337K010C0060
TR3E337K010C0060 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E337K010C0060
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TR3E337K010C0060.pdf
Availability of TR3E337K010C0060
QUANTITY
TR3E337K010C0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E337K010C0060
Internal Part NumberEIS-TR3E337K010C0060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E337K010C0060
Related LinksTR3E337K, TR3E337K010C0060 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E337K010C0060 Details Description
Related parts for TR3E337K010C0060
RES 11 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 5.95A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
17 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf