Vishay/Sprague TR3E476K020C0150
TR3E476K020C0150 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E476K020C0150
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TR3E476K020C0150.pdf
Availability of TR3E476K020C0150
QUANTITY
TR3E476K020C0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E476K020C0150
Internal Part NumberEIS-TR3E476K020C0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package400
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E476K020C0150
Related LinksTR3E476K, TR3E476K020C0150 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E476K020C0150 Details Description
Related parts for TR3E476K020C0150
CARDEDGE HIPRO 36POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
REWIREABLE PLUG 16A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE 5M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf