Vishay/Sprague TR3W477M6R3C0050
TR3W477M6R3C0050 picture photo
Mfg. Part Number
TR3W477M6R3C0050
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2924
Datasheet Download
TR3W477M6R3C0050.pdf
Availability of TR3W477M6R3C0050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR3W477M6R3C0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3W477M6R3C0050
Internal Part NumberEIS-TR3W477M6R3C0050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package1
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingDigi-Reel®
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7360 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3W477M6R3C0050
Related LinksTR3W477M, TR3W477M6R3C0050 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3W477M6R3C0050 Details Description
Related parts for TR3W477M6R3C0050
CAP FILM 0.22UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf