Laird Technologies IAS TRABT1500
TRABT1500 picture photo
Mfg. Part Number
TRABT1500
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT PHANTOM VHF 150-168 2.3" BK
Datasheet Download
TRABT1500.pdf
Availability of TRABT1500
QUANTITY
TRABT1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRABT1500
Internal Part NumberEIS-TRABT1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesPhantom®
Packaging*
Frequency GroupVHF (f < 300 MHz)
Frequency (Center/Band)159MHz
Frequency Range150MHz ~ 168MHz
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR-
Return Loss-
Gain-
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, NMO
Ingress Protection-
Mounting TypeBase Mount
Height (Max)3.504" (89.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRABT1500
Related LinksTRAB, TRABT1500 Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
TRABT1500 Details Description
Related parts for TRABT1500
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 2700K 90CRI datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" RBW JACKS NI datasheet.pdf