Thomas Research Products TRC-060S045ST
TRC-060S045ST picture photo
Mfg. Part Number
TRC-060S045ST
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 67-134V 4.5A
Datasheet Download
TRC-060S045ST.pdf
Availability of TRC-060S045ST
QUANTITY
TRC-060S045ST Order Process
Ship out your order
Specifications of TRC-060S045ST
Internal Part NumberEIS-TRC-060S045ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRC-060
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output67 ~ 134 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.44" H (177.0mm x 67.5mm x 36.5mm)