Thomas Research Products TRC-075S045DT
TRC-075S045DT picture photo
Mfg. Part Number
TRC-075S045DT
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPP CC AC/DC 83-166V 450MA
Datasheet Download
TRC-075S045DT.pdf
Availability of TRC-075S045DT
QUANTITY
TRC-075S045DT Order Process
Ship out your order
Specifications of TRC-075S045DT
Internal Part NumberEIS-TRC-075S045DT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRC-075
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output83 ~ 166 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.91" L x 2.66" W x 1.44" H (150.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRC-075S045DT
Related LinksTRC-07, TRC-075S045DT Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRC-075S045DT Details Description
Related parts for TRC-075S045DT
SERIAL PORT PLUG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf